Endodoncja (leczenie kanałowe)

Endodoncja to dziedzina stomatologii, która zajmuje się diagnostyką, zapobieganiem, a także leczeniem chorób tkanek położonych wewnątrz zęba oraz otaczających wierzchołek korzenia. Na chwilę obecną jest to jedna z najprężniej rozwijających się gałęzi stomatologii, dzięki której możliwe stało się ratowanie nawet tych zębów, które zostały przeznaczone do usunięcia.

Leczenie kanałowe, które oferujemy pacjentom z miasta Poznań, pozwala na skuteczne leczenie nieodwracalnych zmian miazgi zębowej, czyli nerwu oraz naczyń krwionośnych znajdujących się wewnątrz struktury zęba. Dzięki zaawansowanym urządzeniom oraz najnowszym technologiom, leczenie endodontyczne jest krótkie i bezbolesne, wykonywane zazwyczaj na jednej wizycie lekarskiej.

Leczenie kanałowe jest konieczne w sytuacji, kiedy zapaleniu ulega miazga zęba, odpowiedzialna za połączenia nerwowe i krwionośne w uzębieniu. Może się tak stać między innymi na skutek zaawansowanej próchnicy bądź innych uszkodzeń, niekoniecznie związanych z nieprawidłową higieną jamy ustnej.

Nie należy zwlekać z podjęciem decyzji o leczeniu kanałowym zwłaszcza, gdy ząb:

  • zmienił barwę z naturalnej na ciemniejszą, niż pozostałe zęby,
  • jest pęknięty lub nadłamany,
  • stał się wrażliwy na dotyk, zmiany temperatury, nagryzanie,
  • na dziąśle obok zęba pojawił się żółty pęcherzyk z ropą.

Leczenie kanałowe wykonywane w gabinecie NewDent Clinic w mieście Poznań polega przede wszystkim na:

  • całkowitym, precyzyjnym usunięciu zainfekowanych tkanek z komory oraz kanału korzenia,
  • właściwym ukształtowaniu oraz poszerzeniu kanału korzeniowego przy zastosowaniu odpowiednio dobranych narzędzi ręcznych bądź maszynowych,
  • szczelnym wypełnieniu kanału (bądź kanałów korzeniowych).

W zależności od rozpoznania, lekarz stomatolog wybiera najbardziej odpowiednią dla pacjenta metodę leczenia kanałowego. Kluczem do jego sukcesu zawsze jest dokładne mechaniczne i chemiczne oczyszczenie kanałów korzeniowych wraz z ich poszerzeniem na całej długości.

W leczeniu endodontycznym nieoceniony jest także mikroskop zabiegowy, który pozwala na precyzyjne zlokalizowanie ujścia kanałów korzeni, które bez niego są niewidoczne gołym okiem. Stosując mikroskop lekarz może zajrzeć do wnętrza kanału korzeniowego i w ten sposób dokładnie przeprowadzić leczenie.

Na leczenie endodontyczne warto zdecydować się z wielu powodów. Jest ono przede wszystkim przeprowadzane pod mikroskopem, dzięki czemu jest o wiele skuteczniejsze niż w przypadku tradycyjnych metod i umożliwia wychwycenie najmniejszych nawet stanów zapalnych toczących się w kanałach korzeniowych. Warto też dodać, że zęby po leczeniu kanałowym mogą stać się w przyszłości ważnymi filarami dla uzupełnień protetycznych.

New Dent Clinic
ul. Glebowa 38, Poznań
530 855 865
Zadzwoń do nas już dziś!
Rejestracja czynna
7 dni w tygodniu
Skontaktuj się z nami
new.dent@op.pl